Pewnie nie raz słyszałaś, o tym że nie powinniśmy nosić ubrań z poliestru, ale właściwie dlaczego? Może szkodliwość poliestru to mit? Przecież tyle sieciówek (i nie tylko!) sprzedaje z powodzeniem tysiące sukienek czy bluzek z tego materiału. Większość kupuje i nosi… Tylko czy nosi je często? Czy dobrze się w nich czuje? Czy rzeczywiście zakłada je więcej niż raz czy kilka razy? Czy potem nie są rzucane w kąt? W otchłań rzeczy, których nosić nie lubimy? Chciałabym Wam pokrótce wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje i powiedzieć trochę na temat tego, jaki ma to wpływ na nasze zdrowie i środowisko.

Czym w ogóle jest poliester?

Poliester jest materiałem syntetycznym, czy to źle? Określenie „syntetyczny” jest określeniem powszechnie używanym, nie razi jak na przykład słowo „sztuczny”, a powinno. „Syntetyczny” to dosłownie stworzony TYLKO i wyłącznie w procesie chemicznym. Oczywiście poliestry z powodzeniem znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, są na przykład świetnym tworzywem do płyt CD, rakiet tenisowych, reklamówek czy butelek. Tutaj nasuwa się podstawowe pytanie. Czy ubranie, które nosimy, w którym na co dzień funkcjonujemy, poruszamy się (w różnych warunkach atmosferycznych i różnych temperaturach) powinno przypominać plastikową reklamówkę? Chyba nie bardzo, ale w dalszym ciągu – na czym polega ta szkodliwość poliestru?

Właściwości poliestru

Poliester ma wiele plusów, ale sami musicie zdecydować czy Was one naprawdę przekonują.

Cena – poliester jest niesamowicie tani. Możliwe, że o tym nie wiecie, ale dla producenta poliester jest świetnym wyborem, bo jest tani i ładny. Pytaniem jest, czy dla Was jako klientów jest równie tani? Często mam wrażenie, że odzież z poliestru jest w takiej samej, a czasami nawet wyższej cenie niż z innych (jednocześnie dużo droższych) materiałów. Jak myślicie? Co jest lwią częścią ceny takiego produktu? Odpowiedź: marża 😉

Niska chłonność wody – to plus czy minus? Dzięki tej właściwości poliester bardzo szybko schnie. Jest też odporny na plamy – to też dzięki niskiej chłonności wody, bo prawie wszystkie substancje, którymi się możemy poplamić zawierają wodę. Jak myślicie, czy pot też jest na bazie wody? Go też nie chłonie… Uwierzcie – to nie jest plus…

Nieprzewiewny – hektolitry potu w ciepły dzień cały czas spływają po naszym ciele i nie zostaną wchłonięte przez poliester. To powoduje ogromny dyskomfort dla nas i osób w pobliżu. To prawie jakbyście owinęli się foliową reklamówką… Nic przyjemnego

Niska gniotliwość – to zdecydowanie jest plusem, tylko czy to nam rekompensuje zapach i dyskomfort?

To tylko niektóre właściwości poliestru, jest ich zdecydowanie więcej. Pytaniem cały czas pozostaje – gdzie ta SZKODLIWOŚĆ poliestru? Powyżej są tylko czynniki powodujące dyskomfort, więc teraz kilka słów o zdrowiu.

Szkodliwość poliestru

Istnieje wiele publikacji dotyczących szkodliwego wpływu noszenia poliestru na nasze zdrowie i na środowisko. U nas powoduje mniej groźne, ale i bardzo groźne objawy.

  • Noszenie ubrań z poliestru powoduje wysuszanie skóry w wyniku utraty wody
  • Podrażnienia naskórka (spowodowane szorstkością włókien poliestrowych)
  • Podwyższone ryzyko infekcji wywołanej drobnoustrojami, które mają świetne warunki do rozwoju na włóknach poliestrowych
  • Nasilenia reakcji alergicznych
  • Zaburzenia układu krążenia
  • Zaburzenia funkcjonowania układu oddechowego (długotrwały kontakt z materiałami syntetycznymi powoduje wyższe ryzyko wystąpienia np. astmy czy przewlekłego zapalenia oskrzeli i płuc)
  • Zaburzenia funkcji układu mięśniowego (wynikiem może być większe zmęczenie u osób noszących odzież poliestrową)

Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.

O szkodliwości poliestru mówimy też w odniesieniu do środowiska.

  • Syntetyczne ubrania stanowią największe źródło plastiku w oceanach, który jak wiemy rozkłada się setki lat i jest ogromnym zagrożeniem dla wodnych ekosystemów.
  • Poliester produkowany jest z ROPY, która jest źródłem nieodnawialnym (a ludzie to noszą i jeszcze dobrowolnie za to płacą!)
  • W procesie produkcji, wszystkie związki chemiczne, które są odpadkami trafiają do ziemi i wody zatruwając je, co w konsekwencji zatruwa wszystkie żyjące stworzenia.

Podsumowując…

Oczywiście każdy sam decyduje o tym co kupuje i co nosi, ale może warto zastanowić się nad swoimi wyborami i dokładniej przyjrzeć się składom odzieży, którą nosimy. Możemy pomóc nie tylko sobie, ale całej planecie. W naszej ofercie ubrań z poliestru na pewno nie znajdziecie 😉

Dodaj komentarz