Odpowiedź nie jest łatwa. Przede wszystkim dlatego, że można to pytanie rozpatrywać na dwa kompletnie różne sposoby. Pierwszy – „czy ubrania lniane są tylko na lato”, a nie na chłodniejsze dni. Drugi – czy są to ubrania na jeden sezon? W przypadku obu kontekstów, można by uznać, że odpowiedź jest oczywista. Sądzę jednak, że wcale tak nie jest.

Kontekst numer 1

Pierwsze co kojarzy się większości z Was z lnem to lato, wakacje i upalne dni – prawda? Utarło się, że len nosimy tylko latem, bo daje nam komfort noszenia przy wysokich temperaturach, ale czy tak naprawdę jest? Czy rzeczywiście ubrania lniane nosimy tylko latem?

Len to jeden z najcudowniejszych materiałów, które możemy nosić w ciepłe dni. Jest to włókno naturalne, o niesamowitych właściwościach, o których napiszę Wam wkrótce 😉 Jedną z tych właściwości jest przewiewność, dzięki której w upalne dni, nie „ugotujemy się” w lnianej sukience czy koszuli. Tylko czy to oznacza, że są to rzeczy tylko na jeden sezon? Nie powiedziałabym.

Len ma właściwości termoregulacyjne, które w lato rzeczywiście nas „ochłodzą”, ale na przykład jesienią, utrzyma odpowiednią temperaturę ciała. Oczywiście len nas nie ogrzeje, ale w połączeniu z dobrze dobranym okryciem wierzchnim świetnie sprawdzi się też wczesną wiosną czy jesienią. Zresztą, już mam przed oczami przepiękne jesienne kadry w lnianych zestawach. Oby tylko nasza polska złota jesień przyszła „bardziej” niż nasze upalne lato 😉

Kluczowy czynnik „sezonowości” lnu

Kluczem przy dobieraniu lnianej garderoby na wiosenne czy jesienne okoliczności, jest rodzaj lnu. Chociaż może „rodzaj” to nie do końca dobre słowo, bo 100% len jest po prostu 100% lnem, więc na próżno szukać rodzajów lnu. Chodzi przede wszystkim o grubość i splot lnu. Na bardzo ciepłe dni sprawdzi się cieniutki jak i grubszy len, ale wiosną i jesienią lepiej postawić na ten nieco grubszy. Wtedy już ciężko powiedzieć, że len jest tylko na lato…

Grubszy len ma więcej plusów, a mianowicie jest dodatkowo mniej gniotliwy niż ten cienki.  Co prawda, gniotliwość to nieodzowna właściwość lnu, którą rozpatrywać można za pewnego rodzaju atut. Wiele osób uważa, że len gniecie się „szlachetnie” – to prawda, jest coś pięknego w gniecionym lnie. Jednakże jeśli nie do końca lubisz ten rodzaj „szlachetności” to może pocieszę Cię tym, że grubszy len gniecie się znacznie mniej.

UWAGA! Len czasami pojawia się z domieszkami, które mają na celu ograniczyć naturalną gniotliwość. Niestety czasami są to domieszki poliestru czy poliamidu – coś za coś.

Kontekst numer 2

„Ubrania lniane są na jeden sezon” – nieprawda, len jest na lata i to dłuuuuugie lata (pod warunkiem jego wysokiej jakości). Len nie tylko możemy nosić przez większość roku, ale też przez wiele lat.

Len jest jednym z bardziej wytrzymałych włókien, co bezpośrednio przekłada się na wytrzymałość ubrań lnianych (i tutaj znów ważna jest jakość lnu i samego wykonania odzieży lnianej). Ubrania z lnu dzięki swej prostocie i ponadczasowemu wyglądowi, nie wychodzą z mody. To nie jest to samo co poliestrowe kolorowe sukienki, które są czasami tylko na raz lub dwa razy, bo potem się nudzą lub śmierdzą (brawo poliester!). Basic nigdy się nie znudzi i nie wyjdzie z mody!

Co więcej, można nawet powiedzieć, że len z czasem zyskuje. Dlaczego? Wielokrotne pranie sprawia, że len staje się bardziej miękki i przyjemny w dotyku. Dlatego też nie należy się zniechęcać jego „szorstkością”, bo ona szybko przemija, a fabrycznie nowy len, który jest mięciutki niestety prawdopodobnie został chemicznie zmiękczany, co niesie za sobą spore ryzyko podrażnień skóry i jest również jednoznaczne z negatywnym wpływem na środowisko…

Dodatkowa rada! Jeśli prasujesz len to rób to zwilżając materiał (np. opryskując go wodą) – to sprawia, że ubrania lniane będą prasować się łatwiej i len będzie bardziej miękki. Tutaj więcej informacji na temat pielęgnacji odzieży lnianej.

Ubrania lniane – podsumowanie

Kończąc mój wpis. Czy len jest tylko na lato? ABSOLUTNIE NIE! Na pewno nie na jedno lato i na pewno nie tylko na lato. Jeśli jeszcze w swojej szafie nie masz lnianych rzeczy to polecam się za takowymi rozejrzeć! Ostatni „tip” z mojej strony. „Męska” koszula nie jest tylko dla mężczyzn 😉 tak samo jak „chłopięce” spodenki czy koszula nie są tylko dla chłopców 😉

Także – NOŚCIE ubrania lniane kiedy chcecie i żeby to było jak najczęściej! A nas w sklepie już niebawem…

Niedługo więcej o lnie i jego właściwościach! Cześć! ❤

Dodaj komentarz